Opis projektu
Jadłodzielnia i Sprzętodzielnia Społeczna – projekt Budżetu Obywatelskiego Kalisza Pomorskiego
Proponuję utworzenie Jadłodzielni oraz Sprzętodzielni Społecznej – miejsc, które umożliwią mieszkańcom Kalisza Pomorskiego dzielenie się żywnością oraz wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego.
Jadłodzielnia – wspólna walka z marnotrawieniem żywności
Projekt promuje ideę foodsharingu, czyli dzielenia się nadwyżkami żywności. Według danych Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim, w gminie żyją osoby w trudnej sytuacji materialnej, które nie mają dostępu do pełnowartościowych posiłków. Celem Jadłodzielni jest nie tylko pomoc potrzebującym, ale także przeciwdziałanie marnowaniu żywności i rozwijanie solidarności społecznej.
Jadłodzielnia nie będzie miejscem spożywania posiłków, lecz punktem bezpłatnej wymiany żywności. Każdy mieszkaniec będzie mógł zostawić nadwyżki produktów spożywczych lub z nich skorzystać. Lodówka i regały na żywność znajdą się w ogólnodostępnym, monitorowanym miejscu. Za korzystanie nie będą pobierane opłaty, a regulamin określi zasady funkcjonowania, w tym listę produktów niedozwolonych (np. surowe mięso, jaja, żywność po terminie ważności). Obsługą zajmie się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Sprzętodzielnia – wsparcie dla osób starszych i z niepełnosprawnościami
Celem Sprzętodzielni jest ułatwienie dostępu do sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Wiele z nich nie może pozwolić sobie na zakup takiego wyposażenia, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i proces rehabilitacji.
W ramach wypożyczalni mieszkańcy będą mogli skorzystać m.in. z:
- łóżek rehabilitacyjnych,
- wózków inwalidzkich,
- chodzików i balkoników,
- materacy przeciwodleżynowych,
- kul ortopedycznych,
- taboretów i krzesełek prysznicowych.
Sprzętodzielnia będzie działać w godzinach pracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a jej funkcjonowanie regulować będzie odrębny regulamin.
Korzyści dla mieszkańców
- Pomoc potrzebującym – dostęp do żywności oraz sprzętu poprawiającego jakość życia.
- Przeciwdziałanie marnotrawstwu– ograniczenie wyrzucania jedzenia i ponowne wykorzystanie sprzętu.
- Budowanie wspólnoty – wzmacnianie więzi społecznych i rozwijanie idei wzajemnej pomocy.
- Edukacja – zwiększanie świadomości ekologicznej i społecznej.
Szczegółowe zasady funkcjonowania Sprzętodzielni będzie określał regulamin. Dostęp do wypożyczalni będzie udostępniony w godzinach pracy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Pomorskim tj. w dni tygodnia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00. Wypożyczalnia sprzętu oznaczona będzie napisem umieszczonym na budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i będzie obsługiwana przez pracowników
Projekt odpowiada na realne potrzeby mieszkańców i przyczyni się do poprawy jakości życia w Kaliszu Pomorskim.